JossanN
Kvinna ·
30 mar, 2012
Arg, ledsen och besviken... :'(
BröstförstoringVet knappt var jag ska börja med min historia, ska försöka hålla det kort så ni orkar läsa och ge mig råd och stöd.
Jag väljer att ej avslöja Klinik och läkare då jag inte vet hur allt det här kommer sluta, och då jag vill vara anonym...
Det började egentligen i onsdags. Flög hem tidigare från ett jobb i Sthlm eftersom jag bokat operation. När jag kommer till kliniken visar en jätte gullig sjuksköterska mig till mitt rum, jag får två värktabletter och en lugnande. Efter en LÅNG stund dyker läkaren upp och berättar att något blivit fel, att de inte har de implantat jag beställt (280cc), och att de bara har mycket större (420cc). Han har dock ringt sin leverantör som lovat leverera 290 cc till fredag (idag) och operationspersonalen (3 stycken gulliga tjejer) har lovat jobba extra (de opererar inte på fredagar annars) för att jag ska få det gjort. Jag får åka hem igen med gråten i halsen.
Idag dök jag upp på kliniken strax innan tiden. Blev väldigt fint omhändertagen och visad till mitt rum. De passade upp mig, läkaren kom och tog foto och ritade. Allt gick ganska snabbt, innan jag visste ordet av vaknar jag upp med bandage över brösten.
Jag får snabbt ganska ont, och ber om smärtstillande (står inte riktigt ut). Sjuksköterskerna föreslår att vi ska lägga lite bandage "ovanför" brösten också för att "hålla ner", de tror de hjälper. Inledningsvis har jag bandage under och läkbh.
Något de säger får mig att reagera. Muskeln ska ju inte vara inblandad, jag skulle ju ha framför muskeln INTE BAKOM! De blir osäkra när de ser hur orolig jag är och kallar dit läkaren.
Denna läkare har hela tiden förespråkat framför då han nästan bara pratat om komplikationer med bakom. Dessutom hade jag ganska mycket egen vävnad och tränar mycket, är dessutom fysisk aktiv i mitt jobb.
När läkaren kommer bekräftar han att han har lagt implantaten bakom muskeln. Han säger att det redan nu ser jätte fint ut och att jag säkert inte kommer råka ut för några komplikationer.
VI HAR INTE ENS PRATAT OM BAKOM. Jag har varit hundra säker på framför hela tiden!!!
Jag bryter nästan ihop. Han har skurit i min muskel, utan tillåtelse!!! Hur kan han? Jag gråter hysteriskt och sjuksköterskerna försöker trösta mig. Orsaken säger läkaren är att det passade bra på mig, han behövde bara "lyfta bort" muskeln lite. Men det är FAN INTE UPP TILL HAN (börjar gråta när jag skriver detta också).
Han lovar givetvis att flytta framåt om ja vill eller om jag får komplikationer. En till operation när jag fortfarande ligger på uppvaket från den första?
Men det är inte ens det, det handlar om. Jag skulle ha framför, inte bakom!
DET ÄR UPP TILL MIG! DET ÄR MIN KROPP! Det känns som ett övergrepp...
De gulliga sjuksystrarna gör allt för att muntra upp mig (de lyckas till och med få mig att skratta till slut), ger mig komplimanger och pratar som om vi vore kompisar sen länge... men det finns liksom inte något, någon kan göra. Det är för sent. Gjort är gjort.
Jag kom precis hem. Har jätte ont och är superledsen och framförallt besviken.
Jag känner mig så jävla sviken av läkaren...
Just denna läkaren förespråkar framför. Även om läget för att lägga bakom var "bra" hur kan han ta det beslutet utan att jag får säga mitt? Iförsig har jag inte sagt hur emot bakom jag är men ändå. Han har hela tiden bara pratat framför, vi hade bestämt framför. Nu när han lagt de bakom så pratar han inte alls om några komplikationer längre...
FAN! Jag är så jävla ledsen. Det kanske blir hur bra som helst i slutändan... men nu är jag bara ledsen.
Jag ville ha framför pga mitt jobb, träning och för att jag kan leva med komplikationerna med framför INTE med bakom. Då hade jag hellre inte gjort det alls.
Jag valde 280 för att jag ville ha det. Nu "försvinner" dessutom 50 cc bara sådär pga placering!?
Hoppas ni orkar läsa och kan komma med några uppmuntrande ord... är helt ensam i det här. Och jag vet inte var jag ska ta vägen med min sorg...
Kram J
Sortera efter
Casiopeia
Kvinna ·
02 apr, 2012
JossanN
Kvinna ·
02 apr, 2012
Fick precis mailsvar av Kirurgen...
Han var rent ut sagt otrevlig och skrev att jag redan fått det papper jag behöver, och att jag "inte ska ha mer".
Tror inte ens han förstår vad han har utsatt mig för.
Jag är så jävla ledsen och gråter så jag hyperventilerar...
Hur kunde det gå såhär fel?? Vad ska jag göra??
:'( Helvete!!!!!
Så, lugn och fin nu. Låt inte honom påverka dig såhär negativt. Just nu mår du dåligt av det här på flera sätt. Låt inte honom få dig att må sämre.
Bestäm dig för att hans ord är inte värda din smärta.
Han är nu ett problem att lösa. Och vill han inte lösa det den snälla och goda vägen så tar du på handskarna och värmer upp näven att drämma i bordet.
Kasta inte iväg ett svar nu, utan tänk verkligen igenom vad du skall skriva till honom.
Men det kan ju finnas en poäng i att väldigt sakligt och tydligt berätta för honom din synvinkel av händelsen.
Du och han hade ju ett avtal. Och papper tillhörande DET avtalet. Men när han valde att bryta ert avtal och utan ditt samtycke lägga in implantat bakom din muskel så har ni ju givetvis hamnat i en ny situation där nya ramar och papper behöver anges. Om han inte vill lösa det med dig så får du informera honom att du i så fall ämnar gå vidare med ärendet via en advokat eftersom du anser att han brytit ert kontrakt och utsatt dig fören operation du inte godkännt.
Ja eller något i den stilen. Stå på dig. Men se till att det du skickar är väl genomtänkt. skriv, läs, fundera, skriv, läs igen och fundera. och när du läst och skrivit och även hunnit sova på saken, då tidigast skickar du ett mail till honom. Lycka till, vi är många som hejjar på dig här.
Väldigt smart tänkt av dig... Men självklart slängde jag iväg ett svar direkt. I det skrev jag dock "bara" att han måste förstå att jag är besviken då vialdrig pratat om bakom och jag inte ville blanda in muskeln. Och så frågade jag vad som hänt och hur pass "påverkad" min muskel är.
Svarar han igen, vilket jag inte tror han gör, ska jag absolut lyda ditt råd.
Vill absolut inte dit på torsdag. Mår dåligt bara vid tanken. Funderar på om man kan ringa en annan klinik och betala dem för återbesök? Vill aldrig mer se honom efter vad han har gjort, och framförallt inte eftersom han inte verkar förstå.
Sjuksköterskerna var på min sida, sa att detta aldrig hänt och att jag självklart skulle få korrigeringar gratis. Så funderar på om man kanske skulle försöka komma i kontakt med demeftersom de var där?
Suck... vet varken ut eller in. Går isönder inifrån och ut just nu...
Är så jävla rädd över vad som hänt med min muskel, och än så länge ärbrösten dessutom skitfula. Känns bara som det är implantat från bröstvårtan och uppåt..
:*(
Anonym användare
02 apr, 2012
JossanN
Kvinna ·
02 apr, 2012
Nej... har valt att inte berätta för någon vilket jag får äta upp nu.
Ville bara ha en liten naturlig förändring med implantat framför för att fylla upp mina strutiga bröst som var ganska tomma "upptill"... och så blev det såhär :/
Tog mig utan en stund idag men blev helt swimfärdig och slut så det blev inte en lång promenad.
Ångesten är dock värre än smärtan nu.
Jag försöker vara positiv men det är svår :)
Tack för din omtanke!Det värmer!
Anonym användare
02 apr, 2012
JossanN
Kvinna ·
02 apr, 2012
Tack... försöker hålla huvudet över vattenytan!
Det gör ont men idag har jag i alla fall kunnat gå ut och få lite frisk luft så det blir bättre ;)
Anonym användare
02 apr, 2012
lajsa123
Kvinna ·
02 apr, 2012
vad har jag skrivit? jag svara ju på hennes fråga bara!! SUCK
blev lite fel när jag inte citerade som jag skulle :)
va inte meningen att göra någon arg eller sur.
hade jag själv startat en tråd där jag skrev att jag låg och lipade för att jag fått fel placerin hade jag inte velat höra "jag tycker bakom är snyggast, alla mina kompisar har det och ingen har komplikationer"
det va juungefär så du skrev och det va det jag reagerade på.. lät som du nästan tyckte att det va bra att hon fått fel placering.
hoppas ingen missuppfattar vad jag skriver nu! :)
JossanN
Kvinna ·
03 apr, 2012
Fick svar från advokaten idag:
Vad tror ni? Om jag kräver skadestånd och sen råkar ut för komplikationer? Vad händer då liksom?
Suck.
Anonym användare
03 apr, 2012
JossanN
Kvinna ·
03 apr, 2012
Ja jag tycker också att han har rätt. Det känns till och med ännu värre en så... det känns som ett övergrepp!
Har mailat tillbaka till advokaten och frågat om arvode med mera och hur man går tillväga... Vill inte ligga i någon form av process och samtidigt behöva gå på återbesök och samtidigt korrigera på samma klinik? Vet inte hur det fungerar, om man kan vänta o.s.v.
Mailade exakt vad kirurgen skrev i det papper jag lyckades få med mig till advokaten så jag har ändå dokumenterat att det blivit fel. Vi får se vad han svarar om hur processen går till. Har inte lust att lägga ut mängder av pengar på advokat om det ändå inte hjälper något...
Tack!
Lovely Lily
Kvinna ·
03 apr, 2012
Ryser när jag läser detta... Skulle väldigt gärna vilja veta var du opad dig eftersom jag är på väg att göra det och vill inte hamna på en sån klinik. =( Jag ska opas på Sophiahemmet... Jag tycker du ska anlita advikaten och stämma arslet av kirurgen! Vilken idiot! Visst, vi är mänskliga och kan göra misstag men fan inte såna här misstag!!! Tror dom att vi patienter är en produkt utan känslor eller vad? Nej stå på dig tjejen!!! Sen tycker jag som andra redan skrivit att du ska försöka se det positiva med dina bröst iallafall och vänta lite innan du flyttar fram. Jag håller tummar och tår riktigt hårt för dig! Lycka till!!!
JossanN
Kvinna ·
03 apr, 2012
Ryser när jag läser detta... Skulle väldigt gärna vilja veta var du opad dig eftersom jag är på väg att göra det och vill inte hamna på en sån klinik. =( Jag ska opas på Sophiahemmet... Jag tycker du ska anlita advikaten och stämma arslet av kirurgen! Vilken idiot! Visst, vi är mänskliga och kan göra misstag men fan inte såna här misstag!!! Tror dom att vi patienter är en produkt utan känslor eller vad? Nej stå på dig tjejen!!! Sen tycker jag som andra redan skrivit att du ska försöka se det positiva med dina bröst iallafall och vänta lite innan du flyttar fram. Jag håller tummar och tår riktigt hårt för dig! Lycka till!!!
Tack för stödet...
Ja det känns helt sjukt. Det har sjunkit in lite nu så jag har inte samma panik som innan, men helst av allt vill jag bara ha ut dem igen. Ångrar mig något fruktansvärt.
Får se hur det blir med advokaten. Det beror helt på hur mycket det kostar och så... vill ju inte lägga ut ännu mer pengar på advokat och sen blir det inget av det...
Jag vet inte alls just nu :S
Lovely Lily
Kvinna ·
03 apr, 2012
Essy
Kvinna ·
03 apr, 2012
Jag känner hur tårarna kommer när jag läser ditt inlägg och läser kommentarerna. Jag sitter helt mållös.
Det känns verkligen som att kirurgen har utnyttjat sin position och "lilla gummat" dig lite och trott att eftersom han är läkare vet han bäst och du ska vara tacksam över hans beslut. Förstår du vad jag menar?
Och jag skulle aldrig accepterat detta. Har du gjort en anmälan, så detta blir dokumenterat?
Tycker att du ska berätta detta för din allra bästa vän. Och fråga om denna person kan följa med dig på torsdag. Som stöd och lite jävlar anamma! Någon som kan stå på sig för din skull.
Va absolut inte rädd för att säga som det är, -Bara så du vet har jag kontaktat en advokat angående ditt brott.
Och säga brott för att poängtera att det faktiskt det!
Och om du polisanmält även säga detta. Hade ju faktiskt varit skönt om du bestämmer dig för att använda advokaten få med denna på mötet på torsdag. Knäppt läkaren lite på näsan.
För läkare har stora fina ord, men vet dom verkligen helt hundra på vad deras patienter har rätt till..?
Jag har ju surfat runt och läst lite trådar här och läst om att det ska finnas en advokat som är gratis till en viss del. Hans nummer ska ligga här någonstans! Värt att kolla upp och ringa? Om det bara är så om det är för råd om vad du har rätt till och vad du kan säga/skriva till läkaren.
Jag ska hålla alla tummar och tår jag har för att det ska lösa sig för dig. Och hålla mig uppdaterad i denna tråd.
Och det är väl sant som om flesta här skriver mellan raderna, allt skit kommer på en gång! Men efter många uppförs backar kommer nedförs backarna! :)
Stor kram och stöd till dig! <3
JossanN
Kvinna ·
03 apr, 2012
Jag känner hur tårarna kommer när jag läser ditt inlägg och läser kommentarerna. Jag sitter helt mållös.
Det känns verkligen som att kirurgen har utnyttjat sin position och "lilla gummat" dig lite och trott att eftersom han är läkare vet han bäst och du ska vara tacksam över hans beslut. Förstår du vad jag menar?
Och jag skulle aldrig accepterat detta. Har du gjort en anmälan, så detta blir dokumenterat?
Tycker att du ska berätta detta för din allra bästa vän. Och fråga om denna person kan följa med dig på torsdag. Som stöd och lite jävlar anamma! Någon som kan stå på sig för din skull.
Va absolut inte rädd för att säga som det är, -Bara så du vet har jag kontaktat en advokat angående ditt brott.
Och säga brott för att poängtera att det faktiskt det!
Och om du polisanmält även säga detta. Hade ju faktiskt varit skönt om du bestämmer dig för att använda advokaten få med denna på mötet på torsdag. Knäppt läkaren lite på näsan.
För läkare har stora fina ord, men vet dom verkligen helt hundra på vad deras patienter har rätt till..?
Jag har ju surfat runt och läst lite trådar här och läst om att det ska finnas en advokat som är gratis till en viss del. Hans nummer ska ligga här någonstans! Värt att kolla upp och ringa? Om det bara är så om det är för råd om vad du har rätt till och vad du kan säga/skriva till läkaren.
Jag ska hålla alla tummar och tår jag har för att det ska lösa sig för dig. Och hålla mig uppdaterad i denna tråd.
Och det är väl sant som om flesta här skriver mellan raderna, allt skit kommer på en gång! Men efter många uppförs backar kommer nedförs backarna! :)
Stor kram och stöd till dig! <3
Hej!
Tack så mycket för att du tar dig tid att läsa och svara. Jag uppskattar det!
Har tagit kontakt med enadvokat och fått ett första svar av honom. Vet dock inte hans arvode än. Det är han som det har pratats om i andra trådar.
Har berättat för min allra bäst vän men hon kan tyvärr inte följa med på tors. Berättade av just den anledningen.
Just nu vill jag bara ha det överstökat... och kanske ha sista kontrollen hos någon annan.
Jag hoppas verkligen att det löser sig på bästa sätt. Har inte anmält i nuläget...
Tack igen! Kram!
Frida_star
Kvinna ·
03 apr, 2012
Vänd dig till Socialstyrelsen, eller gör en polisanmälan. Går du via polisen blir brottsrubriceringen blir tjänstefel och ifall det leder till en rättegång så får du en advokat gratis bekostad av skattepengar :)
Lovely Lily
Kvinna ·
04 apr, 2012
Hoppas det känns lite lättare idag, men jag håller med ovanstående om att absolut inte låta honom komma undan. Försök samla ihop kraft. Tänker på dig /J
JossanN
Kvinna ·
04 apr, 2012
Tack tjejer...
Rättegång är inget jag vill ge mig in i.
Suck... ville bara ha en subtil förändring med bröst som inte är helt fula nakna.
Bävar för återbesöket imorgon. Jag vill verkligen inte.
Har inte sätt mina ärr än eller något. Är rädd för att något mer ska bli "fel" så att jag måste fortsätta dialogen med honom. Han bryr sig verkligen inte ett skit... :S
Frida_star
Kvinna ·
04 apr, 2012
Jag vet att du har det tufft nu, och att hela din värld är uppochner, har du ingen vän som du har berättat för och som kan kontakta Socialstyrelsen åt dig?
Varför ska du gå runt och må dåligt för något kirurgen har gjort. Fortsätt o vara stark!!
Har du fått något papper än ifrån läkaren? Skriv ett papper själv med all information, och be honom signera det samt stämpla det på återbesöket..
Tala med sjuksköterskorna om hur man gör en överklagan, prata med kirurgen med, då kanske han märker att du menar allvar..
men jag vill att du verkligen kontaktar Socialstyrelsen, för bästa tips och råd :)
Fick precis mailsvar av Kirurgen...
Han var rent ut sagt otrevlig och skrev att jag redan fått det papper jag behöver, och att jag "inte ska ha mer".
Tror inte ens han förstår vad han har utsatt mig för.
Jag är så jävla ledsen och gråter så jag hyperventilerar...
Hur kunde det gå såhär fel?? Vad ska jag göra??
:'( Helvete!!!!!
Så, lugn och fin nu. Låt inte honom påverka dig såhär negativt. Just nu mår du dåligt av det här på flera sätt. Låt inte honom få dig att må sämre.
Bestäm dig för att hans ord är inte värda din smärta.
Han är nu ett problem att lösa. Och vill han inte lösa det den snälla och goda vägen så tar du på handskarna och värmer upp näven att drämma i bordet.
Kasta inte iväg ett svar nu, utan tänk verkligen igenom vad du skall skriva till honom.
Men det kan ju finnas en poäng i att väldigt sakligt och tydligt berätta för honom din synvinkel av händelsen.
Du och han hade ju ett avtal. Och papper tillhörande DET avtalet. Men när han valde att bryta ert avtal och utan ditt samtycke lägga in implantat bakom din muskel så har ni ju givetvis hamnat i en ny situation där nya ramar och papper behöver anges. Om han inte vill lösa det med dig så får du informera honom att du i så fall ämnar gå vidare med ärendet via en advokat eftersom du anser att han brytit ert kontrakt och utsatt dig fören operation du inte godkännt.
Ja eller något i den stilen. Stå på dig. Men se till att det du skickar är väl genomtänkt. skriv, läs, fundera, skriv, läs igen och fundera. och när du läst och skrivit och även hunnit sova på saken, då tidigast skickar du ett mail till honom. Lycka till, vi är många som hejjar på dig här.